Reklama

Irańska tragikomedia pomyłek

Irańska tragikomedia pomyłek

21.06.2015
Czyta się kilka minut
W przeddzień otwarcia na świat jawi się on jako sezam Ali Baby: wielki rynek łaknący towarów, dar dla gospodarki Zachodu. Ale czy to się uda? Czy Zachód rozumie Iran?
Irańska akrobatka Mahsa Khakbazan na co dzień uprawia parkour – pokonywanie miejskich przeszkód – z grupą podobnych jej kobiet z Teheranu, 2014 r. Fot.Behrouz Mehri / AFP / EAST NEWS
D

Dzień 30 czerwca 2015 r. ma przejść do historii: wtedy ma zostać podpisane porozumienie między największymi potęgami tego świata (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja – oraz dodatkowo Niemcy) a Teheranem, w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Umowa traktowana jest jak początek nowej ery, choć dotyczy tylko zawieszenia irańskiego programu, dopuszczenia międzynarodowej kontroli do irańskich instalacji oraz – w zamian za to – zawieszenia międzynarodowych sankcji gospodarczych, wprowadzonych w efekcie kryzysu na tle tegoż programu nuklearnego.

Od 2002 r., gdy ujawniono istnienie (wojskowego) programu nuklearnego, nad Iranem zawisł amerykańsko-izraelski miecz Damoklesa: wizja zbrojnej interwencji i w konsekwencji wybuchu wojny w tym strategicznym regionie Zatoki Perskiej. Alternatywą miały być właśnie sankcje....

12519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]