Reklama

Interpretacje

Interpretacje

21.01.2019
Czyta się kilka minut
Interpretowanie oznacza – przynajmniej wedle słowników – wydobywanie sensu. Gdy się jednak rozejrzymy, a rozglądamy się od dość dawna, utwardzamy się w mniemaniu, że owo prastare założenie jest solidnie nieaktualne.
N

Naturalnie, poszukiwania sensu nie są wolne od błądzenia, i nie jest to żadna nowość, jednak przyszywanie sensu do bezsensu czy – by wyrazić się piękniej – zawzięte odrywanie sensu od sensu jest już czynnością w istocie swej wstrętną, nie jest bowiem – jak widzimy wokół – bez sensu.

Sensem fabrykowania bezsensu jest głównie – nie boimy się banału tego głosić – interes polityczny. W tej branży – i nad tym biadolimy od dawna – stało się to najpowszechniejszą normą funkcjonowania polityki. Najstraszniejszym przykładem, jakim można się dzisiaj posłużyć, jest zabójstwo prezydenta Gdańska. Demoralizacja ostatnich lat umożliwia wyrażanie opinii, że nie było to morderstwo polityczne, i taką interpretacją chwalą się dziś liczni politycy i ich kolesie z mediów. Zaiste zważyć należy, że każde zabicie polityka było zawsze, bez żadnych wątpliwości, uważane za czyn polityczny, było...

2979

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]