Reklama

Inna Czechosłowacja

Inna Czechosłowacja

07.09.2010
Czyta się kilka minut
Mariusz Surosz: PEPIKI. Dramatyczne stulecie Czechów - tytuł mnie drażni; wiem, że to prowokacja, ale czy nie upowszechnia stereotypu, który ma zwalczać? I czy nie odstraszy kogoś, kto interesuje się historią i kulturą Czechów, ale nie doczyta podtytułu? Byłoby źle - bo to ważna książka.
W

Ważna i wypowiadająca wojnę stereotypom właśnie. Mariusz Szczygieł w nocie na skrzydełku nazywa ją "alternatywnym podręcznikiem historii Czechosłowacji". Kraju, który, jak pisze we wstępie autor, dla przeciętnego Polaka był zwykle "krajem sielanki i anegdoty, pozbawionym dramatyzmu dziejów, tragizmu i kultury wartej uwagi". Stereotyp czeskiego konformizmu, tłumaczy dalej, zdominował nasze postrzeganie. Owszem, wielbimy Haška i Hrabala, ale ich książki i filmy, które według nich nakręcono, narzuciły obraz jednostronny. Nie ma w nim miejsca na "wielobarwne, pełne różnych smaków i zapachów" dziedzictwo międzywojennej Republiki. Odpowiedź Mariusza Surosza (rocznik 1963) to siedemnaście portretów, siedemnaście życiorysów niezwykłych i dramatycznych. Niektóre nazwiska większość z nas usłyszy po raz pierwszy. No i, wbrew tytułowi, nie wszyscy bohaterowie książki są Czechami.

...
4106

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]