Reklama

Ładowanie...

Inflacja wróciła z wakacji

31.08.2022
Czyta się kilka minut
Po czerwcu i lipcu, które dały cień nadziei na to, że inflacja zaczyna wreszcie hamować, przyszedł sierpień – a wraz z nim fatalne dane o wzroście cen.
Piekarnia na jednym z łódzkich osiedli, sierpień 2022 r. Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Z

Zbieramy szczęki z podłogi” – napisali w mediach społecznościowych analitycy jednego z dużych polskich banków. Nie tylko dlatego, że 16,1 proc. na termometrze inflacyjnym po raz ostatni widziano w Polsce 25 lat temu, kiedy część z nich uczyła się dopiero tabliczki mnożenia. Tempo wzrostu cen niepokoi najbardziej w odniesieniu do bazy, jaką stanowi poziom inflacji z sierpnia ub. roku, kiedy wyniosła ona już 5,1 proc. Ekonomiści mieli nadzieję, że dzięki temu w sierpniu tego roku inflacja zacznie tracić wigor (prognozy mówiły najczęściej o 15,4 proc.).

Tymczasem wstępne dane pokazują, że mamy do czynienia z tempem wyższym aż o pół punktu procentowego, a to fatalnie rokuje na najbliższe miesiące. Scenariusz, w którym rok 2023 powitamy z inflacją powyżej 20 proc., wydaje się już nie tylko możliwy, ale też bardzo prawdopodobny.

W czym rzecz? W uproszczeniu wyobraźmy sobie...

3326

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]