Reklama

Ładowanie...

Glapiński zostaje. Inflacja również. Czy czeka nas recesja?

13.05.2022
Czyta się kilka minut
WOJCIECH PACZOS, EKONOMISTA: Inflacji mogą już nie zdusić wysokie stopy procentowe. Zaczynam się obawiać, że jej kres położy dopiero recesja, w którą przez nią wpadniemy.
Konferencja prezesa NBP, Adama Glapińskiego, 6 maja 2022, Warszawa / fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
M

MAREK RABIJ: Mamy jeszcze inflację pod kontrolą?

WOJCIECH PACZOS: Taką mam nadzieję.

Tylko nadzieję czy wychodzi Ci tak z modeli ekonomicznych?

W modelach wygląda to tak: jeśli bank centralny podniesie stopy procentowe za nisko lub będzie je podnosić zbyt wolno, może nie wyhamować inflacji. Jeśli zrobi to za szybko lub zbyt gwałtownie, może z kolei zdusić wzrost gospodarczy i wpakować nas w recesję. Przestrzeń do tego, co się nazywa właściwą polityką monetarną, zawiera między tymi skrajnościami. W przeszłości mówiłem, że próg inflacji, po przekroczeniu którego zmieszczenie się w tym „okienku” staje się niezwykle trudne, to mniej więcej 10 proc. Jeśli mam być szczery, zaczynam mieć obawy, czy to okienko już się nie zamknęło. 

To znaczy?

Możliwe, że inflacja osiągnęła...

17373

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]