Reklama

Ładowanie...

Inflacja zostanie z nami na dłużej

23.03.2023
Czyta się kilka minut
Wojciech Paczos, ekonomista: Do wyborów NBP nie tknie stóp, bo to by mogło zaszkodzić notowaniom PiS. W tym czasie inflacja może się utrwalić albo zacznie rosnąć.
ARKADIUSZ ZIÓŁEK / East News
M

Marek Rabij: Pisząc komentarz o najnowszym odczycie inflacyjnym, pozwoliłem sobie wyrazić nadzieję, że raczej nie zobaczymy jej już powyżej 18,4 proc. – czyli poziomu, który osiągnęła w lutym. Teraz się zastanawiam, czy to nie nadmierny optymizm.

Wojciech Paczos: Ja mogę tylko powiedzieć, co widać w danych. Inflacja przestała szybko rosnąć, ale też nie spada. Jest stabilnie, ale wciąż bardzo źle.

Czyli rząd pospołu z prezesem NBP obiecuje gruszki na wierzbie, kiedy uspokajają, że inflacja będzie hamować sama z siebie?

Ja tego nie widzę. Dlaczego inflacja miałaby teraz nagle zacząć sama spadać?

Tanieją surowce energetyczne? Ustabilizował się też – owszem, na wysokim poziomie, ale jednak – kurs obcych walut do złotego. To powinno wpłynąć na jej poziom.

Powinno, ale nie wpłynęło. Wszystko to się już wydarzyło, inflacja tymczasem...

21246

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]