Reklama

Ładowanie...

Inflacja dobiła do 18,4 procent. Wracamy z dalekiej podróży

15.03.2023
Czyta się kilka minut
Ceny w lutym tego roku były średnio o 18,4 proc. wyższe niż rok wcześniej i tak wysokiej inflacji nie widzieliśmy w Polsce od grudnia 1996 r. Ale wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach inflacja zacznie już wyraźnie hamować.
Bazar Szembeka w Warszawie, luty 2023 r. / FOT. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
N

Najbardziej – bo o 24 proc. – zdrożała żywność, na czele z cukrem, którego ceny w rok poszły w górę aż o 85 proc. Na szczęście wolniej drożały usługi oraz paliwa, czemu zawdzięczamy to, że w lutowym odczycie nie zobaczyliśmy liczby z dwójką na przodzie.

Przywykliśmy już do fatalnych wieści inflacyjnych, które z morderczą, comiesięczną regularnością podsuwa Główny Urząd Statystyczny. Gdyby trzy lata temu ktoś pokusił się o prognozę sugerującą wzrost inflacji z ówczesnego poziomu 4,7 proc. do aktualnego pułapu, z pewnością zostałby okrzyknięty panikarzem. A przecież trzy lata w życiu gospodarczym to jak mrugnięcie: 36 miesięcy jest popularną cezurą na przykład przy zakupach ratalnych, bo pozwala rozbić koszt na dogodne do spłaty transze i nie winduje jeszcze mocno ceny kredytu. Oczywiście, dokonując zakupów, klienci zwykle przymierzają taki wydatek do swej bieżącej sytuacji...

3640

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]