Reklama

Ładowanie...

Ile Fabera w Lemańskim

14.04.2015
Czyta się kilka minut
Michnik i Mikołajewski piszą do papieża „W sprawie ks. Lemańskiego i Kościoła” z nadzieją, że Franciszek zainterweniuje.
Ks. Wojciech Lemański, maj 2013 r. Fot. FILIP KLIMASZEWSKI dla „TP”
K

Kuria warszawsko-praska odmówiła komentarza. W tej sytuacji dalej istnieją dwie radykalnie inne oceny byłego proboszcza z Jasienicy.

Nawet sympatyzując z księdzem Wojciechem trudno sądzić, że dziennikarzom „Wyborczej” udało się zbliżyć do siebie strony konfliktu i wskazać rozwiązanie papieżowi. Gdyby przeczytał ich list, to sposób, w jaki go sformułowali, wiąże Franciszkowi ręce.

Warto przypomnieć, że papież stawia kapłanom za wzór jezuitę Piotra Fabera (1506-46), którego sam kanonizował. W Faberze imponuje zwłaszcza „dialog nawet z najbardziej zagorzałymi przeciwnikami; prosta pobożność i swego rodzaju naiwność, dyspozycyjność nieznosząca zwłoki oraz fakt, że w sposób stanowczy potrafił podejmować ważne i radykalne decyzje, a jednocześnie potrafił być bardzo łagodny”.

Chciałoby się powiedzieć, że przecież taki jest ks. Lemański. Sęk w tym, że z...

1213

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]