Reklama

I po co nam to było

I po co nam to było

13.03.2017
Czyta się kilka minut
Odrzucenie przez europejskich przywódców PiS-owskiego szantażu było zdrowym odruchem. Tyle że to błahostka w porównaniu z przeszkodami, które muszą pokonać, by Unia mogła znaleźć pomysł na dalsze trwanie.
Donald Tusk, stary-nowy przewodniczący Rady Europejskiej. Bruksela, 10 marca 2017 r. Fot. François Lenoir / AFP / EAST NEWS
E

Europejskie wydanie serwisu Politico, będące niezależnym medium środka, choć powiązanym mentalnie z brukselskim głównym nurtem, ogłosiło właśnie ranking 40 europosłów, którzy będą mieli znaczenie w 2017 r. Jedenaścioro to Niemcy – ale spieszmy uspokoić wyznawców teorii, że cała ta Unia to niemiecki spisek: trend jest spadkowy, rok temu w podobnym zestawieniu było ich szesnaścioro. Francja ma o połowę mniej, Rumunia na równi ze Szwecją i Hiszpanią – troje. Polska – jedną Danutę Hübner, „niezatapialną i nieulegającą wstrząsom”.

Twitter-Wolski

Jak wszystkie rankingi, także i ten ma tylko ograniczoną przydatność, z racji swojej skrótowej syntetycznej formuły, ale z pewnością pokazuje symbolicznie stopień naszego zaangażowania w sprawy Unii – a co za tym idzie: stopień zaznajomienia klasy politycznej z jej mechanizmami.

Jacek Saryusz-Wolski – inna...

13571

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]