Reklama

Homs umiera na oczach świata

Homs umiera na oczach świata

13.02.2012
Czyta się kilka minut
Jeśli Zachód nie zrobi nic w obronie syryjskiej ludności cywilnej, nie tylko straci serca i umysły Syryjczyków, lecz przede wszystkim odda pole radykalnym islamistom.
O

Od ponad tygodnia trwa oblężenie Homs, uważanego za stolicę syryjskiej rewolucji. Miasto jest otoczone przez czołgi prezydenta Al-Asada, w poszczególnych dzielnicach utrzymują się wciąż – teraz coraz bardziej odosobnione – punkty obsadzone przez bezpiekę i wojsko. Ale są tu już całe dzielnice, do których armia rządowa nie ma wstępu. – Homs od środka wydaje się miastem wyzwolonym – twierdzi w rozmowie z „Tygodnikiem” fotograf, który właśnie stamtąd przyjechał. Na razie bezimienny, dopóki nie opublikuje materiałów, które wywiózł.

W Homs codziennie ginie kilkadziesiąt osób; „rekordowej” nocy z 3 na 4 lutego zginęło blisko 260. – Ludzie nie mają co jeść, nie mają czym się ogrzać, nie mają krwi dla rannych ani trumien dla zabitych – opowiada ów świadek. Pokazuje film nagrany podczas zbiorowego pogrzebu ofiar bombardowania. Tłum żałobników krzyczy: „Do raju, idziemy, my męczennicy,...

4828

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]