Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Homo ludens

Homo ludens

29.05.2017
Czyta się kilka minut
Nigdy w dzieciństwie nie korzystałem z placu zabaw, choć może przestrzenie mojego dzieciństwa dałoby się od biedy z placem zabaw porównać.
N

Najpierw był to odgrodzony murem od reszty świata wielki park – nie było w nim zjeżdżalni, piaskownic ani innych przeznaczonych do zabawy konstrukcji, ale ich rolę przyjęły twory natury. To był mój tajemniczy ogród.

Drugi etap mego zabawowego życia przypadł na wczesny czas powojenny. Placem zabaw było dla nas niewielkie miasteczko, położone 60 km od Warszawy. Nie było tam muru, a starsi nie mieli głowy do pilnowania dzieci, więc mogliśmy się włóczyć do woli. Eksploracja nowego dla nas świata okazała się znacznie ciekawsza od zabaw w parku. Fascynujące było już samo łażenie po miasteczku, w szczególności – rozszyfrowywanie „brzydkich słów”, których w przeszłości nie znaliśmy, a które tutaj rozbrzmiewały zewsząd. Ich przedziwne kombinacje zaskakiwały nas jak rymy w wierszach Brzechwy.

Czasy były ciężkie i groźne, jednak my, dzieci, byliśmy – według terminologii Floriana...

2589

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]