Reklama

Hojność Kościoła

Hojność Kościoła

28.05.2018
Czyta się kilka minut
Spór o komunię dla niekatolików z małżeństw mieszanych w Niemczech ma znaczenie dla przyszłości chrześcijaństwa. Jest także okazją do przemyślenia znaczenia Eucharystii w Kościele.
MACIEJ JEZIOREK / FORUM
P

Podczas gdy w Polsce świętujemy Boże Ciało, w Niemczech trwa dyskusja o udzielaniu komunii w małżeństwach konfesyjnie mieszanych. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przed eucharystycznym głodem braci „odłączonych” strzegą „prawdziwi” katolicy. W Polsce problem ten w praktyce nie istnieje, natomiast dla wielu niemieckich małżeństw konfesyjnie mieszanych jest to problemem realnym i coniedzielnym. Około 40 proc. z nich to związki z chrześcijanami innych wyznań.

Przyszłość chrześcijaństwa

Po odwołaniu się siedmiu niemieckich biskupów do papieża (zob. „Protestant na mszy u katolików” w „TP” nr 18-19/2018), Franciszek zachęcił Episkopat w Niemczech do wypracowania kompromisu w sprawie sformułowania zasad zezwalających protestanckim współmałżonkom katolików na przyjmowanie komunii w czasie mszy. Zasady te...

17088

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

te spory o komunię, dla niekatolików albo rozwodników, do rąk czy 'dopaszczowo', na stojąco czy na kolanach - to jedno wielkie ż e n u a dla kościoła katolickiego - nie trzeba być filozofem [ani nawet fizjologiem], by dostrzec w nich wyłącznie bicie doktrynalnej piany, za każdym ruchem trzymanej w dłoniach biskupów i teologów trzepaczki oddalające uczestników tych nonsensownych, jałowych debat od Ewangelii i Jezusowego przesłania

...spór trwa od 500 lat(albo i jeszcze dłużej...). Kiedy Eucharystia stanie się w końcu czystą wdzięcznością człowieka za niezasłużoną łaskę Boga?

Dla mnie to jednak trochę (jakieś słowo wstawić między dziwne a szokujące, tak w pół drogi). Ale oczywiście jako katoliczka przyjmę każde rozstrzygnięcie.

No i okazało się, że artykuł był częściowo nieaktualny już w momencie publikacji, tj. trzy dni po ujawnionym dopiero teraz liście prefekta Kongregacji Nauki Wiary do episkopatu Niemiec. Sądząc po użytych cudzysłowach, Autor ma (miał?) bardzo klarowną koncepcję, jak rozłożone są racje w toczącym się sporze. Czy nieoczekiwane lub przynajmniej nieoczekiwanie zdecydowane stanowisko papieża chociaż trochę ten klarowny obraz mąci?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]