Reklama

Hiena Roku

12.04.2011
Czyta się kilka minut
W debacie wokół książki Romana Graczyka powiedziano już wiele. Trafiały się głosy merytoryczne, były "recenzje" sprowadzające się do obelg wobec autora bądź wobec "Tygodnika". W sumie: typowa u nas dyskusja wokół książki poruszającej temat trudny.
A

Ale jeden głos był wyjątkowy: miesięcznik "Press" (pismo branżowe, cenione przez dziennikarzy) wprowadził do polskiej publicystyki nową jakość. O ile w PRL-owskich mediach była to metoda nierzadka, o tyle po 1989 r. z podobnymi technikami mieliśmy do czynienia sporadycznie (np. w niektórych publikacjach tygodnika "Nie"). Tymczasem teraz sięgnęło po nią pismo aspirujące do roli "arbitra elegancji", przyznające nagrody "Grand Press", cenione w branży. Ciężar gatunkowy tej metody w niewielkim stopniu oddają takie określenia, jak pomówienie czy potwarz. Lepiej robi to jedno z tych niemieckich słów, które weszły do słownika globalnego: Rufmord - "zabicie czyjejś godności, czyjegoś dobrego imienia".

Autor "Pressa" Mariusz Kowalczyk napisał tekst o towarzyskim kontekście książki Graczyka: o nim i ludziach, którzy przed 20-30 laty z nim się przyjaźnili i pracowali,...

2065

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]