Reklama

Grupa trzymająca Grupy

Grupa trzymająca Grupy

06.03.2006
Czyta się kilka minut
Stanowią esencję dziennikarstwa. Wytropili największe polskie afery - paliwową, łódzkiego pogotowia czy starachowicką. Dziennikarze śledczy.
(rys. M. Owczarek)
J

Jesienią 2004 r. na biurko jednego z redaktorów "Pulsu Biznesu", jak co dzień, trafił stos gazet - "Rzeczpospolita", "Wyborcza", "Trybuna" i trochę pism lokalnych. Tego dnia uwagę dziennikarza zwróciła tylko krótka notka opisująca pewną giełdową transakcję. Nie było w niej nic szczególnego - poza faktem, że umieszczona została w gazecie, która na co dzień nie zajmuje się finansami. Tak rozpoczęło się głośne dziennikarskie śledztwo dotyczące "grupy trzymającej giełdę".

Śledczy po Watergate

Pojęcie dziennikarstwa śledczego zrodziło się w USA i nazywało się pierwotnie "dziennikarstwo węszące". Na początku nie kojarzyło się pozytywnie i dopiero w XX w. zaczęto wiązać je z tropieniem afer i rozumieć rolę, jaką pełni w tworzeniu demokratycznego społeczeństwa.

Przełomem okazała się dopiero afera "Watergate". - To ona...

14458

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]