Reklama

Herta Müller laureatką literackiego Nobla

Herta Müller laureatką literackiego Nobla

08.10.2009
Czyta się kilka minut
Tegoroczną Nagrodę Nobla z literatury otrzymała pochodząca z Rumunii niemiecka pisarka, która - jak czytamy w uzasadnieniu - z intensywnością poezji i szczerością prozy opisuje krajobraz wydziedziczonych. Werdykt Komitetu Noblowskiego komentują Katarzyna Leszczyńska, tłumaczka książek Noblistki, Tomasz Fiałkowski, redaktor Książek w Tygodniku, pisarz Andrzej Stasiuk i krytyk Jakub Winiarski.
K

Katarzyna Leszczyńska, tłumaczka książek Herty Müller:

Ktoś powiedział o Hercie Müller, że charakterystyczna dla niej jest kaligrafia cierpienia, ale nie upiększanie bólu. Wydaje mi się, że to bardzo trafne spostrzeżenie. Jej silną stroną jest niezwykły poetycki język kreujący niezapomniane obrazy. Obrazy, które często zachwycają swym pięknem, zaskakują niezwykłością skojarzeń, a jednocześnie są bolesne, ponieważ piękno nie jest równoznaczne z ukojeniem, poezja wcale nie musi być przyjemna, nie musi niczego ułatwiać. Jej poetyckie spojrzenie jest przeciwieństwem spojrzenia kierowanego przez władzę, przeciwieństwem utopii. Sama Herta Müller nazywa je chętnie obcym spojrzeniem, które jest charakterystyczne nie tylko dla poezji. Umożliwia przeżycie subiektywnego odczucia w sposób dostępny dla innych. Przykłady, które ona sama podaje to  casus...

12565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]