Reklama

Ładowanie...

Hazinu

29.09.2009
Czyta się kilka minut
Księga Powtórzonego Prawa 32, 1-52
W

W ostatniej Pieśni Mojżesza czytamy słowa samego Wiekuistego: "Rzekł: Zakryję przed nimi oblicze swoje“ (Księga Powtórzonego Prawa, 32, 20). Przerażający to obraz porzucenia, samotności, wygnania. Bóg odwraca się i zakrywa swoją obecność. Dwie są całkiem odmienne interpretacje tych słów. Pierwsza jest oczywista i w Pieśni głęboko uzasadniona. Lud Izraela jest niewdzięczny i niegodziwy, a gdy wejdzie do swej ziemi, z pewnością nasyci się dostępnymi tam dobrami, utyje i będzie wierzgał. Będzie składał ofiary idolom. Zaniedba swego Boga. Karą za nieprzystojność będzie odwrócenie się Boga. To jest największa z możliwych kar. Szechina - czyli duch Boży - oddali się od nich. Nie znajdą w Bogu opieki i zrozumienia. Zgłupieją i osłabną. Kara będzie bolesna i jak najbardziej namacalna. (Grzechy opisuje Tora w czasie przeszłym, kary - w przyszłym). Można dodać, w karze fizycznej kryje...

4261

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]