Reklama

GUAM i co dalej?

GUAM i co dalej?

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Stowarzyszenie Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii - instytucja, której największym i jak do tej pory jedynym sukcesem było samo istnienie - przekształciło się 23 maja na szczycie w Kijowie w międzynarodową strukturę. W ramach Organizacji na rzecz Demokracji i Rozwoju GUAM stworzona zostanie strefa wolnego handlu, prezydenci krajów członkowskich zapowiadają współpracę w dziedzinie polityki i energetyki.
U

Uczestnicy szczytu w Kijowie zapewniali, że ich projekt nie jest wymierzony ani w Rosję, ani we Wspólnotę Niepodległych Państw (choć wcześniej dało się słyszeć pohukiwanie, że szczyt GUAM oznaczać będzie koniec WNP). Nieprzypadkowo jednak GUAM tworzą państwa, które w różny sposób skonfliktowane są z Moskwą. To wystarczy, by nawet - jak do tej pory - werbalna działalność GUAM wywoływała na Kremlu alergię. Jakkolwiek zresztą nie zarzekaliby się przywódcy GUAM, to polityka Rosji jest głównym bodźcem dla ich współpracy. Idea strefy wolnego handlu być może nie pojawiłaby się, gdyby nie ograniczenia, jakie Moskwa wprowadziła na handel z Gruzją, Ukrainą i Mołdawią. Istnieje więc ryzyko, że GUAM pozostanie towarzystwem wzajemnej adoracji. Bo mimo szumnej nazwy Organizacja na rzecz Demokracji i Rozwoju GUAM na temat Białorusi już się nie wypowiada.

Jakakolwiek...

2142

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]