Reklama

Ładowanie...

Grzechy za kółkiem

25.06.2007
Czyta się kilka minut
Czy należy się spowiadać z wykroczeń drogowych? Ze wszystkich, czy tylko z tych, na popełnianiu których przyłapała nas drogówka? Czy mandat i punkty karne można traktować jako pokutę i zadośćuczynienie za grzechy, a strach przed przekroczeniem dopuszczalnego limitu punktów za postanowienie poprawy?.
fot. KNA-Bild
P

Papieska Rada Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych ogłosiła 19 czerwca dokument ("Wskazania w duszpasterstwie drogi") tym sprawom, między innymi, poświecony. Między innymi, bo mowa w nim o użytkownikach dróg i kolei, kobietach i dzieciach ulicy oraz o bezdomnych. Każda z omówionych w dokumencie spraw była w latach poprzednich przedmiotem specjalnego, międzynarodowego kolokwium.

O problemach kierowców samochodów debatowano w grudniu ubiegłego roku. Jednym z głównych mówców był wtedy emerytowany biskup z Burgundii Georges Gilson. "Określam siebie - mówił - jako »człowieka samochodu«. Urodziłem się z nim, mój ojciec był posiadaczem jednego z pierwszych praw jazdy, przemawiam z powagą wieku i doświadczenia". "Nigdy - wyznał - nie pozwoliłem, by woził mnie kierowca. Od bardzo wczesnych lat samochód był dla mnie zabawą sportową. Nie ze względu na szybkość czy...

5941

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]