Reklama

Ładowanie...

Granica

08.05.2016
Czyta się kilka minut
Pięknie się jedzie. Czuć oddech dalekiego zwrotnika. Wolniutko nikną lasy tropikalne. Roślinność rzadsza, świat stepowieje. Nasycona zieleń przechodzi w wypaloną słońcem żółć. Naprawdę pięknie!
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara
T

Tylko że właśnie zwymiotowało na mnie dziecko, wcześniej umieszczone na moich kolanach podstępem. Bez szczególnych próśb i pytań. „To na chwilkę, proszę pana!”. „Ależ oczywiście”.

Wkrótce tłuściutka, rozgadana mama zapomniała o mnie i o swoim synku. Jechaliśmy więc sobie we dwóch. Spokojnie, bez zbędnych słów, równie zainteresowani tym, co dzieje się za oknem. Można powiedzieć: w ciszy i przyjaźni. Aż tu buch! Małego zemdliło, nie wytrzymał i stało się – wprost na moje spodnie!

Afrykańskie mamy nie patyczkują się z maluchami. Chłopiec dostał dwa razy w łeb i zaczął płakać. Mama wytarła mnie jakąś brudną szmatą: „Przepraszam pana”. „Doprawdy nic wielkiego”.

Frankofońska Afryka komunikuje się z otoczeniem w sposób nadzwyczaj uprzejmy. Nie ma w słowach spoufalania się. Jest dystynkcja, delikatny dystans. Cieszyłem się, że za godzinę, może dwie, tam dotrę. Znudziłem...

5244

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]