Reklama

Goryle znów we mgle

Goryle znów we mgle

26.04.2015
Czyta się kilka minut
Dokument o kongijskim parku narodowym chwyta za gardło. I przywraca wiarę w sprawczą siłę kina.
G

Gdyby wiedzę o świecie czerpać z tabloidów, trudno byłoby uwierzyć, że Leonardo DiCaprio, znany ostatnio głównie z obyczajowych ekscesów, jest tak wielkim aktywistą i darczyńcą na rzecz walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem ekosystemów. To on był producentem wykonawczym nominowanego do Oscara dokumentu „Virunga”, pokazywanego niedawno na festiwalu AfryKamera, a za chwilę na Docs Against Gravity. Tego rodzaju filmy przywracają wiarę w sprawczą siłę kina.

Tak musiał wyglądać biblijny raj – myślimy, patrząc na zdjęcia Parku Narodowego Virunga w Demokratycznej Republice Konga. Na powierzchni 7800 km2 znajduje się nieprzebrana obfitość flory i fauny, w tym endemiczny gatunek goryli górskich, które plaga kłusownictwa skazuje na wymarcie. Film Orlanda von Einsiedela pokazuje, jak naturalne bogactwo stało się przekleństwem Virungi. Szczególnie odkrycie złóż ropy i związane z tym...

3950

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]