Reklama

Gorączka lodu na Marsie

Gorączka lodu na Marsie

03.06.2008
Czyta się kilka minut
To był jeden z najbardziej ekscytujących momentów w historii NASA. Po przebyciu prawie 700 mln kilometrów, 26 maja sonda Phoenix zbliżyła się do Marsa. Podróż z Ziemi trwała dziesięć miesięcy, ale najważniejsze było ostatnich siedem minut. Z prędkością 20 tys. km/h lądownik wszedł w marsjańską atmosferę, po czym otworzył spadochron, uruchomił hamulce odrzutowe i łagodnie usiadł na dalekiej północy Czerwonej Planety. Chwilę potem wysłał na Ziemię sygnał: "Wszystko jest w porządku" i na dowód przesłał pierwsze zdjęcia powierzchni Marsa. "Po tych siedmiu minutach strachu nastąpią trzy miesiące radości - stwierdził Barry Goldstein, menadżer misji NASA. W trakcie prac na Marsie Phoenix ma wydobyć próbki lodu znajdujące się prawdopodobnie tuż pod powierzchnią. Obecność wody może świadczyć o tym, że na Marsie istniało kiedyś życie.
0

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]