Reklama

W gorączce

W gorączce

11.08.2014
Czyta się kilka minut
Trwa największa w historii epidemia eboli. Po raz pierwszy podano chorym eksperymentalny lek. Czy pomoże Afryce?
Fot. AFP / EAST NEWS // SIM.ORG // SAMARITANSPURSE.ORG // FOXNEWS.COM
W

W samo południe 2 sierpnia oczy Ameryki skierowane były na wyłączoną z ruchu autostradę w Georgii. Z bazy sił powietrznych Dobbins do szpitala uniwersyteckiego Emory w Atlancie jechał nią konwój eskortujący karetkę z jednym pacjentem. Do bazy przywiózł go z Afryki samolot-karetka, w specjalnym, szczelnym namiocie.
Przed szpitalem drzwi ambulansu otworzył człowiek w białym skafandrze i pomógł wysiąść pacjentowi ubranemu w taki sam skafander, delikatnie podtrzymując go za dłonie.
Pacjentem był dr Kent Brantly, pierwszy na terytorium USA chory z gorączką krwotoczną ebola. Wyszedł z karetki, powoli i chwiejnie, ale o własnych siłach.
Choć niewiele wcześniej – umierał.
Trzy dni później przywieziono tu pielęgniarkę Nancy Writebol. Oboje zarazili się w ośrodku dla chorych na ebolę w Monrovii, stolicy Liberii, gdzie pracowali jako wolontariusze. I gdzie jako pierwsi...

10291

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]