Reklama

Golasy z Ponaryszek

Golasy z Ponaryszek

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Paweł Jasienica napisał, że 20 lat niepodległości było dla Polski kredytem.
D

Dostaliśmy go, żeby pokazać, na co jesteśmy sposobni. Wspomniałem te słowa, gdy na Powązkach paliłem Jasienicy świeczkę.
Świeczka mu się należy – w końcu jest moim starszym kolegą redakcyjnym, a na dodatek w pewnym sensie obaj pochodzimy z Wilna. To znaczy: on spędził tam młodość i odebrał wykształcenie, mnie zaś wychowano we wspomnieniach tego miasta. Ich symbolem był woreczek z wileńską ziemią, który babka trzymała w jednej z szaf. Ziemię sypało się na groby bliskich, którym zeszło się w „obcych krajach”, czyli z dala od naszej małej ojczyzny.
Tamto Wilno było miastem kłótliwym i beztroskim. W „Pamiętnikach” Jasienicy zachowała się wesoła fotografia z tych czasów: na plaży w Ponaryszkach nad Wilią kilku młodych ludzi bez majtek mocuje się z kajakiem. Jest tam Czesław Miłosz – późniejszy wygnaniec i noblista. Obok Stefan Jędrychowski – ten za jakiś czas włoży nie tylko...

3809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]