Reklama

Głusi na Boga

Głusi na Boga

01.09.2009
Czyta się kilka minut
W jednym z telewizyjnych talk show usłyszałem profesora Uniwersytetu Warszawskiego lamentującego nad ignorancją teologiczną adeptów jego instytutu filozofii religii. Okazuje się, że w kraju nad Wisłą, gdzie religii - głównie katolickiej - naucza się w szkołach wszystkich stopni, uczniowie osiągają jedynie marginalną wiedzę o własnej religii. Paradoksalnie, on, profesor, nieprzywiązany ani trochę do światopoglądu chrześcijańskiego, musi na swoich wykładach o krytyce chrześcijaństwa najpierw kilka godzin poświęcić na nauczenie studentów, w co wierzą chrześcijanie.
M

Myślę, że to nie tylko problem Polski. Gdy w grę wchodzi sprawa Boga, to słuchanie Słowa, a w konsekwencji - mówienie o Bogu może przychodzić z trudem pod każdą szerokością geograficzną. Owszem, pamiętamy, że Bóg jest jeden w Trójcy, umiemy wyliczyć siedem sakramentów, znamy liczbę przykazań Bożych i siedem grzechów głównych. Ale na ogół to wszystko. Nie umiemy mówić o Bogu, bo staliśmy się głusi na Jego mowę.

Dziś jesteśmy coraz lepiej wykształceni, ale gdy trzeba mówić o własnej wierze, często okazujemy się być analfabetami. Boli i kompromituje, gdy z ust uczniów Jezusa zamiast słowa nadziei wydobywa się pseudoreligijny bełkot.

Są ludzie, którzy chętnie zdobywają wiedzę religijną. Gdy jednak przychodzi im mówić o "tej nadziei, która jest w nas", milkną, kryją się za czyimiś plecami, byle schować w przepaścistych kieszeniach niewiarę w siebie...

2555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]