Reklama

Glenn Gould

Glenn Gould

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Gdzieś we Wszechświecie dryfuje sonda kosmiczna, niosąca, tak na wszelki wypadek, pozdrowienie od ludzkości. Na przekaz ten złożyło się parę rysunków (kobieta i mężczyzna w powitalnym geście, schemat atomu wodoru i Układu Słonecznego) oraz początek Bachowskiego Wohltemperiertes Klavier, nagranego przez Glenna Goulda. Czy ewentualni Inni będą mieli na czym tego posłuchać? W każdym razie wybór kompozytora i pianisty był jak najbardziej trafny, skoro inna Gouldowska realizacja, Wariacje Goldbergowskie, tak mocno działa tu, na Ziemi już przez pół wieku.
Z

Z tej właśnie okazji wydano po raz kolejny słynną rejestrację z 1955 r. (a nagrał jeszcze Gould to dzieło trzykrotnie). Płytę wyjmuje się z kopertki imitującej okładkę oryginalnego longplaya, ba, nawet ta nagrana strona dysku jest czarna; całość edycji zawiera już nie książeczkę, lecz wręcz albumik (164 strony) z fotogramami m.in. Dona Hunsteina oraz z solidnym tekstowym opracowaniem tamtej Gouldowskiej interpretacji: esejem Michaela Stegemanna oraz jego wywiadem z producentem legendarnej płyty, komentarzem Goulda z okładki, materiałami prasowymi z połowy lat 50.

Dodatki, w tym dźwiękowe inedita, są także na samej płycie. Można więc posłuchać m.in. pierwszego podejścia do otwierającej cykl Arii (a, jak wiadomo, zadowoliła Goulda dopiero wersja 21.) czy dziełka będącego połączeniem hymnu amerykańskiego z “God Save The Quinn", czyli specjalnego quodlibetu,...

1758

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]