Geniusz błyskawicowy

Jan Woleński: trwałość i błyskotliwość to znamiona genialności. „Geniusz” wymyka się zdefiniowaniu. Jest to rodzaj przebłysku.

21.05.2015

Czyta się kilka minut

Prof. Jan Woleński podczas Festiwalu Kopernika, Kraków, 21 maja 2015 r. / / fot. Kamila Buturla / TP
Prof. Jan Woleński podczas Festiwalu Kopernika, Kraków, 21 maja 2015 r. / / fot. Kamila Buturla / TP

Uczestnicy Festiwalu Kopernika wykazali się wytrwałością. Mimo deszczowego poranka przybyli licznie do kawiarni De Revolutionibus na wspólne śniadanie z prof. Janem Woleńskim – krakowskim filozofem, logikiem, kontynuatorem tradycji szkoły lwowsko-warszawskiej. Spotkanie prowadzili ojciec dr Jacek Prusak – teolog i psycholog, publicysta „Tygodnika Powszechnego” oraz dr Mateusz Hohol – neurokognitywista, współpracownik „Tygodnika”.

W dobie kultury masowej geniusze rozplenili się w sposób niebezpieczny – od tych słów rozpoczął prof. Woleński. Lepiej żeby geniuszy było jak najmniej, bo nadmiar prowadzi do inflacji. Genialność muszą oceniać inni. Trzeba mieć dystans do siebie. Uważanie siebie za genialnego prowadzi do degrengolady.


Copernicus Festival w Krakowie!

Hasłem przewodnim drugiej edycji jest "Geniusz".


Co to jest geniusz? - zapytał Jacek Prusak

Geniusz to człowiek, który osiąga trwałe wyniki poznawcze – odpowiadał Woleński. – W filozofii trudno o geniuszy, ale paru jest. W sztuce o to łatwiej (Leonardo, Rafael). Dystans czasowy ujawnia geniusza. Im bliżej do współczesności, tym mamy więcej wątpliwości. Mozarta uznamy za genialnego, ale z Picassem mamy już problem. Z pewnością żyło i żyje wielu ludzi wybitnych. Z przyznaniem genialności trzeba uważać. Można kogoś uważać za genialnego, ale jednocześnie można się z nim nie zgadzać.

Czy spotkał Pan kogoś genialnego? - brzmiało kolejne pytanie.

Raczej nie spotkałem nikogo genialnego – przyznawał polski filozof. Trudno oceniać współczesnych. Spotkałem ludzi wybitnych. Paru takich znam. Trwałość osiągnięć to jest jeden z warunków. Jednak pewien warunek jest niedefiniowalny – nazywamy to błyskiem. Niezmiernie trudno określić ten warunek. Najlepiej przybliżać go poprzez opowiadanie anegdot. Na przykład Niels Bohr nie był błyskotliwy – opowiadał Woleński. Zajmowało mu wiele czasu zrozumienie jakiegoś zagadnienia. Mówiono jednak, że nikt tak nie potrafi zrozumieć, jak Bohr. I to też jest rodzaj przebłysku.

Innym przykładem jest Stefan Banach – wybitny lwowski matematyk. Proponował problem i rozpoczynał dowodzenie. Jego uczeniem był Stanisław Mazur. Jeśli coś Banachowi nie zgadzało się w obliczeniach, to patrzył na Mazura i pytał, co jest nie tak. Mazur na przykład mówił, że się nie zgadza. Dlaczego? – pytał Banach. Mazur odpowiadał: bo nie. Kiedy się dowód zgadzał, to Mazur kiwał potakującą głową. W tym przypadku można mówić o jakiejś niezwykłej intuicji matematycznej – błyskawicznego rozumienia. Te historyjki pokazują, że geniusz jest nieuchwytny.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]