Reklama

Mistrz to akuszer

22.05.2015
Czyta się kilka minut
Humanistyka także jest innowacyjna. Nie jest tylko pielęgnowaniem tradycji – przekonywał prof. Ryszard Nycz podczas piątkowego Śniadania Mistrzów w ramach Festiwalu Kopernika.
Debata Józef Hofmann - ręka geniusza
/ fot. Kamila Zarembska / TP
K

Kim jest mistrz? Skąd bierze się jego autorytet? Jaki jest stan współczesnej humanistyki? Wokół takich pytań koncentrowało się Śniadanie Mistrzów z prof. Ryszardem Nyczem – kierownikiem Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ, teoretykiem i historykiem literatury, redaktorem naczelnym „Tekstów Drugich”. Rozmowę prowadziły dr Dorota Kozicka – historyczka i krytyczka literacka oraz dr Roma Sendyka – zajmująca się między innymi badaniami nad wizualnością, pamięcią, literaturą.

Mistrzowskie położnictwo

Mistrzowie są ważni – powiedział prof. Nycz. Miałem dwóch mistrzów: Jan Błoński i Janusz Sławiński. To oni mnie ukształtowali. Nastawili mnie na pewien sposób uprawiania humanistyki, który polega na tworzeniu czegoś nowego. Szukania nowych sposobów mówienia o literaturze. To przeciwny model uprawiania humanistyki niż „akademicki”, w...

3517

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]