Reklama

Gdzie się podział Mekong?

Gdzie się podział Mekong?

30.07.2019
Czyta się kilka minut
O tej porze roku, podczas monsunu, Mekong, największa rzeka Półwyspu Indochińskiego, na odcinku wyznaczającym granicę Tajlandii i Laosu powinien nieść mnóstwo wody.
PHAM LE HUONG SON / GETTY IMAGES
A

A wraz z nią – dużo ryb zapewniających utrzymanie okolicznym mieszkańcom. Rzeka słynie tu m.in. z gigantycznych, dorastających do trzech metrów sumów zwanych pangazami oraz karpi syjamskich ważących nawet 50 kg. W tym roku rzeka ma jednak zaskakująco niski stan, a dużych ryb – jak na lekarstwo. Władze obu krajów podejrzewają, że przyczyną mogą być chińskie inwestycje w tamy i elektrownie wodne w górnym biegu tej rzeki.

W rejonie Nakhon Phanom na północnym wschodzie Tajlandii głębokość Mekongu nie przekracza półtora metra. Zaledwie rok temu w wielu miejscach rzeka sięgała ośmiu metrów! „Widzę coś takiego po raz pierwszy w życiu, a mam już 60 lat – mówił Agencji Reutera Sun Prompakdee, rybak ze wsi Ban Nong Chan. – Od tygodni nie widziałem ani jednej dużej ryby”.

Chiny przecięły dotąd bieg Mekongu 11 zbiornikami zaporowymi z elektrowniami wodnymi. W planach jest budowa ośmiu kolejnych siłowni. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajlandii wezwało już chińskiego ambasadora na konsultacje w sprawie rozwiązania „wodnego kryzysu”. Władze Laosu zapowiedziały z kolei, że zwiększą zrzut wody ze swoich zbiorników zaporowych na Mekongu i jego dopływach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]