Reklama

Gdy folklor wypiera sakrament

Gdy folklor wypiera sakrament

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Żyjemy w świecie duchowej fikcji. W tysiącach przypadków kościelne ceremonie ślubne są tylko pozornie celebracją sakramentu małżeństwa. Jak to zmienić?
O

Opisana w tekście Anny Goc i Przemysława Wilczyńskiego dramatyczna sytuacja społeczna – rozpad ponad 1/3 związków małżeńskich – ma także swój wymiar religijny. Ogromna część tych zerwanych związków to małżeństwa konkordatowe, czyli tzw. śluby kościelne. Z punktu widzenia Kościoła sytuacja jest trudna – tak teologicznie, jak i duszpastersko – tak trudna, że z polecenia Papieża Franciszka Synod Biskupów problemami rodziny będzie się zajmował dwukrotnie, a przygotowania do niego obejmują ogólnoświatową ankietę, pozwalającą rozeznać sytuację i zebrać sugestie rozwiązań.
DUCHOWA FIKCJA
Wraz ze wzrostem liczby cywilnych rozwodów, lawinowo rośnie liczba orzeczeń sądów kościelnych stwierdzających nieważność małżeństwa – tj. orzekających, że dane małżeństwo nigdy tak naprawdę nie zostało zawarte. Liczba takich orzeczeń sięga w Polsce kilku tysięcy rocznie, co...

6722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]