Reklama

Poszukiwanie języka w mózgu

Poszukiwanie języka w mózgu

20.05.2019
Czyta się kilka minut
Próby zlokalizowania ośrodków językowych w mózgu trwają od XIX w. Dziś wydaje się jednak, że mózgu nie można tak łatwo poszatkować na oddzielne i niezależne moduły.
LECH MAZURCZYK
J

Jednym z przejawów wyjątkowości człowieka jest mowa, którą Arystoteles uczynił wręcz naszą cechą definicyjną. Człowiek to więc „zwierzę władające mową” (zoon logos echon). Wieloznaczny wyraz ­logos dla Greków oznaczał też rozum, dlatego w przekładach łacińskich utarło się to określenie tłumaczyć jako animal rationale – zwierzę rozumne.

Nowożytność i współczesność daleko od takiej oceny mowy nie odchodzi. Kartezjusz sądził, że mechanicznie wyjaśnić można wszelkie cechy cielesne, fizjologiczne i emocjonalne człowieka, lecz nie jego racjonalną mowę. Miało być tak dlatego, że nie można zbudować automatu, który by prowadził rozumny dialog. W XX w. matematyk Alan Turing, idąc śladami Arystotelesa i Kartezjusza, uznawał, iż wskaźnikiem inteligencji jest właśnie rozumna mowa – gdybyśmy zbudowali automat, którego w rozmowie nie da się od człowieka odróżnić,...

19828

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]