Reklama

Gazem przez Arktykę

Gazem przez Arktykę

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Czasem przyszłość świata widać najlepiej z jego peryferii.
C

Choć temat rejsu rosyjskiego gazowca „Christophe de Margerie” – który w 19 dni przepłynął z Norwegii do Korei Południowej cieśninami i morzami Oceanu Arktycznego, po raz pierwszy bez pomocy lodołamaczy – nie zagościł na pierwszych stronach gazet, spośród wydarzeń minionego tygodnia ma prawdopodobnie znaczenie największe. Północna Droga Morska, najkrótsza trasa z Atlantyku na Daleki Wschód, na skutek topniejącej pokrywy lodowej staje się jednym z ważniejszych szlaków handlowych świata. Dotąd pokonywało ją zaledwie 15 par statków i lodołamaczy rocznie, ale już w 2020 r. ma ich być dziesięciokrotnie więcej. W budowie jest kilkanaście statków ze wzmocnionym poszyciem kadłuba – to forpoczta przyszłej handlowej floty północnej.

Otwarcie Północnej Drogi Morskiej dla masowego transportu to jeden ze sztandarowych projektów gospodarczych Kremla. Rosja uruchomiła już – przez większość roku wciąż skute jeszcze lodem – port i terminal gazu LNG w Sabetcie nad Morzem Karskim, oraz wyposażyła je w lotnisko, na którym mogą lądować największe samoloty transportowe. Teraz, za kwotę ok. 3 mld dolarów, zamierza doprowadzić tam kolej z Syberii, aby w przyszłości, oprócz jamalskiego gazu, statki mogły przewozić przez Arktykę syberyjskie zboża, rudy metali z Uralu czy produkty naftowe z Tatarstanu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]