Reklama

Gaz i konserwy

Gaz i konserwy

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Ostatnie tygodnie przyniosły dwa istotne komentarze do kwestii wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Nie wiadomo jeszcze, jak wielkie są złoża tego skarbu, na razie szacowane na ok. 1,5 bln m sześciennych.
N

Nie wiadomo, czy Polska stanie się w kolejnych dekadach drugim Katarem, czy też nadal będzie z lękiem spoglądać na rosyjskie kurki. Wiadomo jednak na pewno, że do perspektywy potężnych złóż gazowych część polskiej klasy politycznej nie dorosła.

Najpierw nie popisał się Bronisław Komorowski, który plótł o zagrożeniach dla środowiska, jakie niesie ze sobą eksploatacja tego surowca. Gaz łupkowy pomylił mu się z węglem brunatnym, choć eksploatacja tego pierwszego nie wiąże się z żadnymi odkrywkami. Owszem, widok szybów wiertniczych do najładniejszych nie należy, ale to słaby argument w tak fundamentalnej batalii. Owszem, doświadczenia amerykańskie pokazują, że istnieje ryzyko zanieczyszczenia wody, były to jednak jak na razie zdarzenia nieliczne. Wymowne jest zresztą milczenie polskich ekologów w tej sprawie. Gdyby ryzyko było duże, niewątpliwie dowiedzielibyśmy...

3157

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]