Reklama

Gabinet przetrwania

Gabinet przetrwania

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Albo rząd Marcinkiewicza odłoży pomysły reformatorskie do lamusa i zadowoli się jedynie administrowaniem, albo też spróbuje forsować swoje idee, ale wtedy będzie szedł od klęski do klęski.
U

Ustawa zasadnicza określa warunki powołania rządu większościowego w art. 154, a warunki powołania rządu mniejszościowego w art. 155. Pierwszy gabinet powoływany jest większością bezwzględną (50 proc. plus jeden głos), drugi - większością zwykłą (więcej głosów "za" niż "przeciw"), przy czym zawsze głosowanie musi się odbywać w obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby posłów (czyli przynajmniej 230 posłów). Termin "rząd mniejszościowy" nie oznacza rządu, który już na starcie miałby w Sejmie więcej przeciwników niż zwolenników, lecz tylko taki, którego liczba zwolenników jest mniejsza niż liczba razem wziętych przeciwników (głosujących "przeciw") i posłów neutralnych (wstrzymujących się od głosu).

Konstytucja ustanawia procedurę powoływania rządu w trzech krokach. W pierwszym inicjatywę ma prezydent, który desygnuje premiera. Formalnie może desygnować,...

6537

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]