Reklama

Francuzi czarno-widzą

Francuzi czarno-widzą

13.05.2013
Czyta się kilka minut
Tragedia poruszyła Francję: 43-letni bezrobotny, który utracił prawo do zasiłku, podpalił się w geście desperacji. Osobisty dramat urósł do rangi symbolu w kraju, gdzie bezrobocie jest najwyższe od 16 lat.
Z

Zdarzyło się to 13 lutego, w „biały dzień”, w Nantes na zachodzie kraju – przed budynkiem urzędu pracy. Dżamal Chaab, bezrobotny Francuz pochodzenia algierskiego, ostrzegł wcześniej lokalne media i tenże urząd, że dokona samospalenia. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciw niesprawiedliwej, jego zdaniem, decyzji o odebraniu mu prawa do zasiłku. Spełnił swoją groźbę, choć policja próbowała go uratować.
Jeśli rozpaczliwy czyn Chaaba wywołał – krótkotrwały wprawdzie – medialny i polityczny rozgłos, to pewnie także dlatego, że wpisał się w posępny kontekst francuskiego rynku pracy. Statystyki dotyczące bezrobocia napawają lękiem i tak skorych do pesymizmu Francuzów. Stopa bezrobocia we Francji metropolitarnej (tj. bez terytoriów zamorskich) wynosi obecnie 10,2 proc. Według danych ministerstwa pracy, w marcu liczba bezrobotnych przekroczyła 3,22 mln osób – i tym samym pobiła...

3937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]