Reklama

Ładowanie...

Franciszkanin franciszkaninowi nierówny

Franciszkanin franciszkaninowi nierówny

11.01.2015
Czyta się kilka minut
„TP” 1 / 2015
M

Mam przed sobą noworoczny „TP” i piszę w reakcji na to, co zobaczyłem na str. 8, czyli na tekst „Franciszkanie i pieniądze” zilustrowany zdjęciem franciszkanina z innego zakonu. Krótkie wyjaśnienie: mamy trzy firmy franciszkańskie i wszystkie trzy w Rzymie mają swoje kurie generalne:

1. Zakon Braci Mniejszych (OFM);
2. Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv);
3. Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap).

Popularne określenie „franciszkanie” jest w różnych częściach świata używane zarówno w odniesieniu do OFM, jak i OFMConv, a mniej lub wcale do OFMCap. Opisane w tekście problemy finansowe ma Kuria Zakonu Braci Mniejszych – OFM. Ja przynależę do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv). W Polsce identyfikuje się nas ze św. Maksymilianem Kolbem i często zwie franciszkanami „czarnymi”, w odróżnieniu od franciszkanów „brązowych” (OFM).
W Krakowie i w Galicji „brązowi” to historycznie bernardyni i reformaci, a my – Wasi sąsiedzi z Franciszkańskiej – to franciszkanie. I nasz kolor habitu jest czarny (w większości krajów kontynentu europejskiego) lub szary (reszta świata; historycznie stąd greyfriars). Nie można zatem pisać ogólnie o franciszkanach, nie precyzując, o których chodzi; nie można tekstu o „brązowych” franciszkanach ilustrować zdjęciem „szarych” franciszkanów! Być może dla wielu to nie ma znaczenia lub jest zbyt skomplikowane (zwłaszcza że są jeszcze franciszkańskie zgromadzenia używające różnych mutacji naszych habitów, choć nie ma ich w Polsce), ale dla nas to ważne!
Przy okazji uwrażliwiam też, że „bracia mniejsi” to nasza nazwa własna, której niektórzy lubią używać, pisząc o zwierzętach; a można napisać np. braciszkowie skrzydlaci, bracia maluczcy itp.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]