Fotografie z Markowej
Fotografie z Markowej

1. Fotografie Ulmy są w każdym markowskim domu, w każdym rodzinnym albumie. Występy chóru, orkiestry strażackiej, dożynki, przedstawienia teatralne, pierwsze Komunie święte. Stare, czarno-białe fotografie, które Józef Ulma zrobił na własnoręcznie skonstruowanym aparacie. Fotografowania uczył się z książek. W jego księgozbiorze zachował się podręcznik autorstwa W. Niemczyńskiego z 1922 r. z ekslibrisem: “Biblioteka Domowa Józefa Ulmy". To był największy księgozbiór we wsi.
Fotografował też rodzinę. Zdjęcia żony Wiktorii, dzieci, które po kolei przychodziły na świat: Stasia, Władzia, Antoś, Franek. Na jednym z nich, wykonanym samowyzwalaczem, zapewne w styczniu-lutym 1944 roku, Wiktoria trzyma na rękach najmłodszego synka. Obok Józef i pozostała szóstka ich dzieci. Stasia, która za kilka miesięcy miała iść do pierwszej Komunii, karmi młodszego...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]