Reklama

Ładowanie...

Encykliki i ciasteczka

14.10.2008
Czyta się kilka minut
Zaczęło się od impulsu. Od przekonania, że powinien być jakiś ciąg dalszy. Był maj 2005 r., drugi miesiąc bez Jana Pawła II.
Wspólnota „Santo Subito", próba scholi, Warszawa, 12 października 2008 r. /fot. Wojciech Gadomski
T

Trudno powiedzieć, że byli przyjaciółmi. Bardziej pasuje do nich "sąsiedzi". Ale co oznacza sąsiedztwo w jednym z największych warszawskich osiedli-sypialni - Kabatach? Stąd rano wyjeżdża się do pracy, wraca wieczorem, a miejscem spotkań jest Tesco. Najprościej powiedzieć, że się znali. Z widzenia. Z dzień dobry. Z kościoła.

Coś zrobić

Spotykali się więc na niedzielnych Mszach. Najczęściej na rodzinno-dziecięcych w południe, czasem na kameralnych, późnym wieczorem. Kościół pod wezwaniem św. Ojca Pio zbudowano na ich oczach. Na Kabatach przybyło kilka tysięcy mieszkańców i szybko okazał się za mały. Tuż obok niego zaczęto budować kolejny. Choć na niedzielne Msze przychodzi ledwie 20 proc. mieszkańców, ci, którzy przychodzą, wiedzą dlaczego i swoją wiarę traktują poważnie.

Trudno ustalić, kto zadzwonił pierwszy i...

8045

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]