Reklama

Rodzina w ruchu

Rodzina w ruchu

30.12.2008
Czyta się kilka minut
Premier Donald Tusk ogłosił, że kandydatem na nowego ministra sprawiedliwości jest Andrzej Czuma - zasłużony opozycjonista z czasów PRL. To u Czumów rodzinne: nie złamali ich bolszewicy, gestapo i komunistyczna bezpieka. Oto portret rodzinny Czumów.
Rodzina Czumów podczas chrztu Huberta, 1930 r. / fot. Z archiwum rodziny Czumów
T

To był jeden z tych sierpniowych słonecznych dni 1939 r., których się nie zapomina. Radosna atmosfera rodzinnej kolacji w salonie góralskiej chaty na Żywczańskiem w Zakopanem. Wycieczka z rodzeństwem, rodzicami i stryjem Walerianem wojskową limuzyną do Doliny Kościeliskiej. Powrót nocą. Pulsujące światła mijanej Gubałówki. I zdanie, wypowiedziane przez stryja jakby mimochodem. A dobrze zapamiętane przez 9-letniego chłopca, nawet jeśli jego wagi wtedy nie zrozumiał: "Chyba ostatni raz to oglądam".

Powroty i rozstania

- Tatuś się żachnął. Ale rzeczywiście, stryj nigdy więcej Tatr nie zobaczył - tak dziś Hubert Czuma, jezuita, a w sierpniu 1939 r. ów 9-letni chłopiec, opisuje reakcje na tamto ostatnie spotkanie dwóch braci: Waleriana (generała, od kilku miesięcy komendanta Straży Granicznej) i Ignacego (profesora skarbowości na...

18676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]