Reklama

Filozof Hiob

Filozof Hiob

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Półdziki” Hiob był zdaniem Lwa Szestowa, rosyjskiego Żyda, największym z filozofów. Stał się nim nie dzięki swej wyjątkowej erudycji; samowiedzy nie zdobył na samotnych przechadzkach, ale stał się prywatnym myślicielem z woli Boga.
Z

Został niejako w filozofię rzucony. Na kupie gnoju, skrobiąc swoje ciało skorupą garnka, odrzucił pociechy moralistów, „licząc nie na rozum, ale na cud, licząc na to, że wszystko, co się z nim stało, Bóg może po prostu unieważnić – uczynić niebyłym. Jest to bezsensowne, ponieważ nawet w chrześcijaństwie największym cudem, granicą nadziei jest zmartwychwstanie, a nie odwrócenie do tyłu aktu stworzenia” (Julij Margolin). Zaczął myśleć, gdy pojął, że nic nie może zrobić, że ma związane ręce. A tylko w tej sytuacji zaczyna się myślenie i myśl głęboka. Jest Hiob największym filozofem, bo odrzucił teodyceę i tym samym pokusę gnostycką obecną w teologii chrześcijańskiej oraz w judaizmie. Hiob w poniżeniu, z ciałem pokrytym wrzodami wyraził – zdaniem Szestowa – prawdę bardziej przekonywającą niż ta głoszona podczas greckiego sympozjonu.
Zło – pisał Szestow – nie może być rozważane w...

4568

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]