Reklama

Sprawa z Innym

Sprawa z Innym

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Główny wywód filozoficzny ostatniej książki Jana Pawła II poświęcony jest misterium iniquitatis - tajemnicy zła. Jak się dowiadujemy ze wstępu, Pamięć i tożsamość stanowi powrót do najważniejszych tematów rozmowy Papieża z ks. Józefem Tischnerem i Krzysztofem Michalskim.
P

Ponieważ Autor "rozszerzył perspektywy wywodu" i "rozwinął swoją refleksję o nowe elementy", nie wiadomo, w jakiej mierze współrozmówcy pozostali współrozmówcami, a w jakiej niemymi świadkami Jego refleksji. "Pamięć i tożsamość" jest po prostu książką zmarłego Papieża. Nie od rzeczy jednak będzie jej lekturę dopełnić lekturą prac Tischnera, który w swojej twórczości również wiele uwagi poświęcił kwestii zła.

Istnienie zła jest odwiecznym problemem metafizycznym, związanym z ludzką kondycją. Interpretując mit platońskiej jaskini, pisał Tischner: “Cóż nam odsłania to doświadczenie? Odsłania nam ono fakt, że świat, w którym żyjemy, nie jest takim światem, jaki może i powinien być. Pierwotne doświadczenie aksjologiczne nie mówi nam, że powinno być coś, czego nie ma. Nie mówi nam też, że powinienem coś zrobić, czegoś zaniechać. To wszystko okazuje się wtórne....

34893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]