Reklama

Europa – plac (prze)budowy

Europa – plac (prze)budowy

25.09.2006
Czyta się kilka minut
Co łączy dziś Węgry, Słowację, Czechy i Polskę? Pozornie niewiele, bo każdy kraj ma własną specyfikę, inaczej kształtują się polityczne podziały, odmiennie przebiegały po 1989 r. zmiany gospodarczo-socjalne. A jednak coś wisi w powietrzu, choć ten wspólny mianownik trudno nazwać.
K

Kryzys na Węgrzech dotyczy nie tylko moralności w polityce, ale też finansów publicznych. Zarazem dwa "obozy", prawica i lewica, stały się zakładnikami protekcjonizmu i najprostsza odpowiedź na pytanie, kto mógłby dokonać sanacji kraju zamykającego dziś unijny "peleton", brzmi: nikt. Na Słowacji, która po latach reformatorskich rządów Mikulasza Dzurindy zapracowała na miano lokalnego "tygrysa", nastąpiło w czerwcu trzęsienie ziemi: wyborcy podziękowali reformatorom i oddali władzę populistom. W Czechach od trzech miesięcy trwa polityczny pat: rząd jest mniejszościowy i takim pozostanie do kolejnych (przedterminowych) wyborów. Skutek: przeżywający gospodarczą koniunkturę Czesi tracą okazję na przeprowadzenie reform finansów publicznych i rynku pracy. W przypadku wszystkich trzech krajów odsuwa się perspektywa przyjęcia euro (kiedyś wspominano o 2010 r.). I Polska: gospodarka...

2253

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]