Reklama

ERA LUDZI ŚWIĘTYCH

ERA LUDZI ŚWIĘTYCH

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Poniedziałek, 28 kwietnia, po kanonizacji. To będzie kluczowy dzień. Obudzimy się i zadamy sobie pytanie: co teraz z tą świętością?
Fot. Wojciech Kryński / FORUM
P

Po co kanonizacja? Po co te biurokratyczne procedury? Drobiazgowa analiza życia i pism kandydata na świętego, przesłuchiwanie świadków, cuda badane przez lekarzy – aż wreszcie stwierdzą, że naukowo nie potrafią wyjaśnić, jak chory powrócił do zdrowia?

Te pytania brzmią niegłupio; niektórym wydają się wręcz błyskotliwe, jakby przywracające rzeczom właściwą miarę. Przecież w chrześcijaństwie idzie o ducha, a nie o literę i zurzędniczałą tradycję. Zgoda, ale akurat w tym przypadku to pozór. Bo człowiek potrzebuje też konkretu, potwierdzenia. Pewności. Bóg to doskonale wie. Nieprzypadkowo wciąż objawia się w słowie, znakach i materii. Począwszy od płonącego krzewu, a skończywszy na Eucharystii. Czy Jezus na znak obecności musiał wybrać akurat chleb i wino; tak banalną czynność jak spożywanie posiłku, jedzenie i picie? Nie musiał, ale chciał. A my już nie musimy...

5221

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]