Reklama

Emocjonalne krajobrazy

Emocjonalne krajobrazy

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Jeśli któraś artystka na świecie jest bardziej znana niż kraj, z którego pochodzi, to właśnie o niej mowa. Najsłynniejsza Islandka Björk wystąpi 1 lipca podczas festiwalu Open'er w Gdyni.
Kadr z teledysku do piosenki "Jóga"
"

"Egzotyka" nie jest zapewne najbardziej fortunnym wyrazem na określenie tego kraju. Odsyła do innych klimatów, innej gęstości, temperatury i barw. Jeśli jednak słowo to oznacza atakującą zmysły wszechogarniającą inność, to jest to najbardziej egzotyczny kraj Europy.

Tylko czy sięga tam jeszcze Europa? Islandia leży bliżej skutych lodem brzegów Grenlandii niż norweskich fiordów czy szkockich klifów.

Ultima Thule - "najdalsza Thule" - tego określenia użył w "Georgikach" Wergiliusz dla nazwania mitycznej wyspy stanowiącej kraniec świata. Nazwę "Thule" odnotował w IV w. p.n.e. grecki żeglarz Pyteasz z Massalii. Prawdopodobnie obydwaj mieli na myśli Islandię, od dwóch tysięcy lat nadal pierwotnie magiczną. Większą część środka wyspy pokrywa wulkaniczny płaskowyż ze stu czterdziestoma kraterami, z których ponad dwadzieścia jest aktywnych. Życie...

8782

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]