Reklama

Emocjonalne krajobrazy

Emocjonalne krajobrazy

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Jeśli któraś artystka na świecie jest bardziej znana niż kraj, z którego pochodzi, to właśnie o niej mowa. Najsłynniejsza Islandka Björk wystąpi 1 lipca podczas festiwalu Open'er w Gdyni.
Kadr z teledysku do piosenki "Jóga"
"

"Egzotyka" nie jest zapewne najbardziej fortunnym wyrazem na określenie tego kraju. Odsyła do innych klimatów, innej gęstości, temperatury i barw. Jeśli jednak słowo to oznacza atakującą zmysły wszechogarniającą inność, to jest to najbardziej egzotyczny kraj Europy.

Tylko czy sięga tam jeszcze Europa? Islandia leży bliżej skutych lodem brzegów Grenlandii niż norweskich fiordów czy szkockich klifów.

Ultima Thule - "najdalsza Thule" - tego określenia użył w "Georgikach" Wergiliusz dla nazwania mitycznej wyspy stanowiącej kraniec świata. Nazwę "Thule" odnotował w IV w. p.n.e. grecki żeglarz Pyteasz z Massalii. Prawdopodobnie obydwaj mieli na myśli Islandię, od dwóch tysięcy lat nadal pierwotnie magiczną. Większą część środka wyspy pokrywa wulkaniczny płaskowyż ze stu czterdziestoma kraterami, z których ponad dwadzieścia jest aktywnych. Życie...

8782

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]