Reklama

Echa prowincji

Echa prowincji

31.08.2010
Czyta się kilka minut
Powiedział do niego: "Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i prorocy, Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu". Rzekł do niego Natanael: "Czyż może być co dobrego z Nazaretu?". J 1, 45n.
W

W pytaniu Natanaela pobrzmiewa echo galilejskiej prowincji, w której mieszkańcy małych miasteczek mogli dyskutować o swej wyższości nad mieszkańcami Nazaretu, wynikającej z samego miejsca zamieszkania. Gdyby Natanael nie przezwyciężył podobnych kompleksów, pozostałby w zaciszu przytulnego cienia, patrząc z obojętnością na przechodzącego Jezusa. Ostatecznie potrafił jednak przyjąć Filipowe zaproszenie "chodź i zobacz", by doświadczyć wielkiej przygody otwartych niebios na szlaku życia, który ostatecznie poprowadził w stronę męczeństwa.

Znamienne dla Natanaela poczucie sceptycznej wyższości rozbrzmiewa dziś w języku, w którym informuje się, że to tylko jakiś nieznany "księżyna" chciał wyrazić swój szacunek dla majestatu krzyża i że trzeba koniecznie zorganizować na podwórku zbiórkę wszystkich arcybiskupów, aby zareagować odpowiednio na krzyki, w których emocje...

2101

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]