Reklama

Dżungla rośnie

Dżungla rośnie

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Domyślam się, że górnictwo nie jest już opłacalne i że trzeba coś z tym fantem zrobić. Jednak przy wszystkich rozważaniach na ten temat nie bierze się pod uwagę, że jest to kolejny krok ku dewastowaniu w Polsce słabnących niemal do zera więzi społecznych. Oczywiście przez proces odchodzenia od przemysłu ciężkiego musiały przejść wszystkie cywilizowane kraje i wszędzie pozostały makabryczne relikty dawnych czasów.
O

Oglądaliśmy kiedyś przemysłową pustkę i dewastację zachodniej Pensylwanii (tam mieszkali bohaterowie znakomitego filmu “Łowca jeleni" i nawet widzieliśmy ślub taki, jak na filmie, a goście mówili w jakimś słowiańskim języku), znana jest - także pokazywana w filmach - tragedia górników angielskich. Być może w Polsce musi być podobnie. Różnica jest jednak taka, że w tamtych krajach były to (czasem spore) tylko części społeczeństwa połączonego więziami tradycji, sąsiedztwa, nawet pejzażu. W Polsce zaś są to ostatnie miejsca, gdzie tradycja i więzi społeczne w ogóle występują (oczywiście poza zacofaną wsią, ale trudno się tym szczycić).

Wojna i komunizm przyniosły zniszczenie resztek ziemiaństwa oraz inteligencji miejskiej. Potem nastąpiło gwałtowne budowanie przemysłowych miast-potworów w okresie stalinowskim, ale i później - od Nowej Huty po Tychy. Podczas...

3081

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]