Reklama

Dziewięć dni namysłu

Dziewięć dni namysłu

12.08.2010
Czyta się kilka minut
Dziewięciu dni potrzebowali biskupi, by uzgodnić wspólny głos w sprawie gorszącej sytuacji spod Pałacu Prezydenckiego. Ich stanowisko oznacza oficjalne wycofanie jakiejkolwiek kościelnej autoryzacji działań obrońców krzyża. Co skłoniło Episkopat do wyrażenia tak jednoznacznego stanowiska? - komentuje Artur Sporniak.
W

W imieniu biskupów wypowiedziało się Prezydium Episkopatu i metropolita warszawski. Padły mocne słowa: "Znak krzyża nie może być środkiem do osiągania najsłuszniejszych nawet celów drugorzędnych (...), nie może być »zakładnikiem« w słusznej sprawie upamiętnienia miejsca modlitwy Polaków oraz wszystkich ofiar smoleńskiej katastrofy". Biskupi zwrócili uwagę, że modlący się przy krzyżu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie "stają się, mimo swej najlepszej woli, politycznym punktem przetargowym stron konfliktu". Po raz kolejny biskupi proszą o przeniesienie krzyża do kościoła św. Anny, tak, jak to było pierwotnie w planach. Oznacza to oficjalne wycofanie jakiejkolwiek kościelnej autoryzacji działań obrońców krzyża. Co skłoniło Episkopat do wyrażenia tak jednoznacznego stanowiska?

Jak można się domyślać, zadecydowały dwa powody. Medialny rozgłos i upór obrońców...

8820

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]