Reklama

Dziennik człowieka uważnego

Dziennik człowieka uważnego

18.04.2016
Czyta się kilka minut
Autorska rubryka Jacka Łukasiewicza publikowana w „Odrze” ma u mnie specjalną teczkę. Teraz większość wycinków trafi na makulaturę, ale teczka zostanie: na kolejne teksty znakomitego krytyka, historyka literatury i poety.
N

Notatki literackie” to przede wszystkim dziennik lektury. Jacek Łukasiewicz od lat towarzyszy powstającej literaturze polskiej z uwagą i sumiennością, unikając pospiesznych sądów i nieprzemyślanych kategoryzacji, a przy tym konsekwentnie. Pozostaje wierny zauważonym raz autorom, czyta ich kolejne książki jakby w perspektywie istniejącej i potencjalnej całości. Teraz zastrzega, że „krytykiem towarzyszącym” być już przestał, ale jest w tym nieco przesady. Przecież w „Notatkach”, obejmujących lata 2004-15, wnikliwie czyta zarówno ostatnie książki zmarłego przed dwoma laty Tadeusza Różewicza i kolejne tomy Urszuli Kozioł, autorki ze swojego pokolenia, jak i pisarzy młodszych, by wspomnieć choćby powieści Jacka Bieruta (rocznik 1964) czy wiersze Marcina Sendeckiego (1967) i Bartosza Konstrata (1977). Tak, zachęca nas, byśmy nie zapominali o Teodorze Parnickim (1908–1988) – należy przecież...

2838

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]