Reklama

Dzieła wybrane

Dzieła wybrane

10.10.2016
Czyta się kilka minut
O filmach Andrzeja Wajdy piszą: Czesław Miłosz, Agnieszka Holland, Wojciech Kilar, Stefan Chwin, Małgorzata Dziewulska, Władysław Stróżewski, Krzysztof Kozłowski i wielu innych.
Pierwszy dzień zdjęć do filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, 2011 r. Fot. Wojtek Druszcz / EAST NEWS
P

Pokolenie”

WOJCIECH KILAR

Polskość jako wielki temat filmów Wajdy? Być może... Rzadko zapamiętuję filmy jako całości, nie potrafiłbym – nawet tych najwspanialszych – opowiadać scena po scenie. Zostają we mnie intensywne obrazy. Pełno ich w filmach Andrzeja. Chciałbym tu jednak opowiedzieć o rzeczy rzadko pamiętanej, lecz będącej – doceńcie oryginalność tej myśli – kluczem do jego twórczości.

„Pokolenie”, jedyny Wajdowski film skażony wiadomą ideologią, widzę raczej jako wspaniałe nawiązanie do włoskiego neorealizmu – jednej z najszlachetniejszych szkół filmowych. Pamięć wypiera jego fałszywe tony. Oto, co najsilniej pamiętam: najpierw miłosna noc Tadeusza Janczara i Urszuli Modrzyńskiej. I chwilę potem scena aresztowania dziewczyny. Wkoło brutalna historia, gestapowcy pakują ludzi do ciężarówki, by ich powieść na śmierć. Mam przed oczami tę...

37814

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A może znalazłby się ktoś, kto zrobił by "DZIEŁA ZEBRANE" Wajdy czyli wszystkie. W takiej właśnie formie. No, może jeszcze po kilka zdjęć do każdego filmu. Chyba należy mu się to. Wiem, że krakać będą jak po śmierci Miłosza, zresztą już zaczynają tzw "poprawni" politycznie. Ale co tam.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]