Reklama

Dynia, bałwan i inne szaleństwa

Dynia, bałwan i inne szaleństwa

09.11.2015
Czyta się kilka minut
Kolejna katowojenka w internecie za nami. Tym razem o Halloween. Po niej przyjdą następne: o Andrzejki, o lanie wosku, całowanie się pod jemiołą. Czy to już niebezpieczny kult, czy tylko obca kultura?
Przed stadionem PGE Arena w Gdańsku, 2015 r. Fot. Karolina Misztal / REPORTER
O

Obustronny transfer między wiarą a kulturą odbywa się od samego początku. Chrześcijaństwo nieustannie musi wybierać, co z danej kultury „ochrzcić”, co odrzucić, co tolerować. I co tej kulturze dać?

Herodot pisał w swoich „Dziejach”, że Scytowie „obcych zwyczajów skrupulatnie unikają” i „nie przyjmują ich (...) od innych ludów”. Tego, kto tej zasady nie przestrzegał, czekała surowa kara. Przekonał się o tym niejaki Anacharsis, który – będąc w Helladzie – widział tamtejszych mieszkańców „obchodzących w nader uroczysty sposób święto ku czci Matki bogów”. Kiedy wrócił do kraju, sam „dopełnił ku czci bogini całego obrzędu, przy czym w ręku trzymał bęben i obwieszony był świętymi obrazkami”. Niestety, jeden ze Scytów, „który go przy tej czynności podglądał, doniósł o tym królowi Sauliosowi; ten przybył osobiście i widząc, co Anacharsis wyprawia, zabił go strzałą z łuku”. Ale to...

15866

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]