Reklama

Dynia, bałwan i inne szaleństwa

Dynia, bałwan i inne szaleństwa

09.11.2015
Czyta się kilka minut
Kolejna katowojenka w internecie za nami. Tym razem o Halloween. Po niej przyjdą następne: o Andrzejki, o lanie wosku, całowanie się pod jemiołą. Czy to już niebezpieczny kult, czy tylko obca kultura?
Przed stadionem PGE Arena w Gdańsku, 2015 r. Fot. Karolina Misztal / REPORTER
O

Obustronny transfer między wiarą a kulturą odbywa się od samego początku. Chrześcijaństwo nieustannie musi wybierać, co z danej kultury „ochrzcić”, co odrzucić, co tolerować. I co tej kulturze dać?

Herodot pisał w swoich „Dziejach”, że Scytowie „obcych zwyczajów skrupulatnie unikają” i „nie przyjmują ich (...) od innych ludów”. Tego, kto tej zasady nie przestrzegał, czekała surowa kara. Przekonał się o tym niejaki Anacharsis, który – będąc w Helladzie – widział tamtejszych mieszkańców „obchodzących w nader uroczysty sposób święto ku czci Matki bogów”. Kiedy wrócił do kraju, sam „dopełnił ku czci bogini całego obrzędu, przy czym w ręku trzymał bęben i obwieszony był świętymi obrazkami”. Niestety, jeden ze Scytów, „który go przy tej czynności podglądał, doniósł o tym królowi Sauliosowi; ten przybył osobiście i widząc, co Anacharsis wyprawia, zabił go strzałą z łuku”. Ale to...

15866

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

... czytać Księdza artykuły :) pozdrawiam i życzę dalszej owocnej współpracy z łaską uczynkową :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]