Reklama

Ładowanie...

Dwie Tory

11.02.2019
Czyta się kilka minut
Są dwie Tory. Jedna spisana i przetłumaczona na grecki w III wieku przed wspólną erą.
O

Oczywiście mówię tu o Pięcioksiągu, dziele Boga powstałym przed stworzeniem świata, danym ludzkości na górze Synaj. Jest też Tora druga, zwana Torą ustną. Na nią składają się wszystkie instrukcje, zasady, prawa, orzeczenia rabinackie, które od dziesiątków pokoleń są i będą przedstawiane. Wszystkie są wywiedzione z Tory pisanej.

Judaizm jest religią prawa – i te prawa muszą być znane i wyjaśnione wiernym. Gdy czytamy, że szabat ma być dniem bez pracy, to oczywiście pojawia się pytanie, czym jest praca i jakiego obszaru dotyczy. Jasnej odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w Torze spisanej.

Praca, jak rozumiem, obejmuje wszystkie czynności, które związane są i były z budową Świątyni. Zakazane jest rysowanie, rozpalanie ognia, czytanie świeckich książek, słuchanie radia czy oglądanie telewizji. Nie wolno uruchamiać windy (to już ukłon w stronę współczesności; winda w...

2861

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]